تاریخچه شرکت ایسوزو


نوع: شرکت عمومی (کابوشیکی گایشا)

نماد معاملاتی: TYO: 7202

صنعت: صنعت خودروسازی

بنا نهاده: ۱۹۱۶

دفتر مرکزی: ژاپن توکیو، ژاپن

افراد کلیدی: ساسامو هوسویی (مدیرعامل)

محصولات: وسایل نقلیه تجاری، موتورهای دیزلی

درآمد: افزایش ۱٫۳۰۰ ¥ میلیارد ین (۲۰۱۳)

سود ناخالص: افزایش ۳۷٫۵۲ ¥ میلیارد ین (۲۰۱۳)

سود خالص: افزایش ۱۶٫۳ ¥ میلیارد ین (۲۰۱۳)

مجموع دارایی: افزایش ۸۴۵ ¥ میلیارد ین (۲۰۱۳)

مجموع سهام: افزایش ۲۳۴٫۹۳ ¥ میلیارد ین (۲۰۱۳)

کارکنان: ۷٫۳۷۱ نفر (۲۰۱۳)


ایسوزو، (به ژاپنی: いすゞ自動車株式会社) شرکت خودروسازی ژاپنی است، که در زمینه ساخت و تولید انواع وسایل نقلیه تجاری، ماشین‌های باربری، کامیون‌های سبک و سنگین، همچنین تولید موتورهای دیزلی فعالیت می‌نماید.

ریشه‌های تاسیس شرکت خودروسازی ایسوزو، به سال ۱۹۱۶ بازمی‌گردد، که شرکت گاز توکیو با مشارکت شرکت کشتی‌سازی ایشیکاواجیما، اقدام به راه‌اندازی شرکت اتومبیل‌سازی ایشیکاواجیما نمود. این شرکت سال‌های نخست، فعالیتش به فروش اتومبیل‌های کمپانی وولزلی محدود می‌شد، تا اینکه در سال ۱۹۲۲ اقدام به مونتاژ نخستین خودروی این کمپانی بریتانیایی نمود.

در سال ۱۹۳۴ مدیران شرکت، پس از مشورت و نشستی که با مسئولان وقت وزارت صنعت و بازرگانی ژاپن داشتند، سرانجام نام ایسوزو را، برای این شرکت انتخاب نمودند، که برگرفته از نام رودخانه ایسوزو بود.

نخستین خودرویی که کمپانی ایسوزو بطور مستقل طراحی و تولید نمود، ایسوزو بلل نام داشت، که در سال ۱۹۶۱ به بازار اتومبیل ژاپن عرضه شد. در حال حاضر دفتر مرکزی شرکت ایسوزو در شهر توکیو قرار دارد.

سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار توکیو معامله می‌شود، همچنین به‌عنوان جزئی از شاخص‌های نیکی ۲۲۵ و تاپیکس ۱۰۰ به‌شمار می‌آید. شرکت ایسوزو در سال مالی ۲۰۱۲ میلادی، با تولید ۴۸۰٫۸۸۹ دستگاه اتومبیل، در رتبه ۲۹ از بزرگترین خودروسازان جهان، قرار گرفت.

 

منبع: از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

مقایسه خودرو ها
آگهی های مورد مقایسه